Drogi poszukiwań
25 kwietnia w Galerii Samorządowej w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego otwarta została wystawa fotograficzna „Drogi poszukiwań” autorstwa pięciu uczniów białostockich szkół średnich.
Zobacz Galerię
Kolejne wystawy w Galerii Samorządowej otwierane są przy okazji dużych i ważnych przedsięwzięć i takim przedsięwzięciem w dniu dzisiejszym jest uhonorowanie najlepszych podlaskich sportowców i największych talentów sportowych przez Marszałka Województwa Podlaskiego.
W imieniu młodych autorów wystawy głos zabrał Marcin Czaban, stypendysta marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie kultury:
- Temat naszej wystawy „Drogi poszukiwań” nawiązuje do różnorodności w naszej twórczości. Każdy z nas prezentuje inny rodzaj fotografii, każdy inaczej widzi świat, ale naszą wspólną cechą jest to, że wszyscy jesteśmy pasjonatami tejże sztuki i wszyscy chcemy dojść do perfekcji.
Wystawę oficjalnie otworzył wicemarszałek województwa podlaskiego Jan Kamiński:
- Cieszę się ogromnie, że tak wiele młodych osób podąża w kierunku fotografii, w kierunku utrwalenia tego, co jest piękne, a szczególnie nasze piękne województwo podlaskie. To chwila, kiedy zatrzymuje się w kadrze dany obraz, który może już nigdy nie zostanie powtórzony. I on na wiele pokoleń będzie utrwalony i zachowany. Jest to bardzo cenne, potrzebne, pouczające i rozwijające. Fotografia to także jedna z cennych promocji dla naszego województwa, która może zachęcić do odwiedzenia tych stron.
Damian Jan Borecki
Zanim powstała wystawa, najpierw był projekt „ Artystyczne ścieżki” szkolnego pedagoga - Bożeny Bogojło, skierowany do młodzieży licealnej zainteresowanej sztuką. Projekt ten był realizowany w czterech blokach tematycznych - „Drogowskazy fotograficzne” to jeden z nich, podczas którego poznali się twórcy prezentowanej wystawy. Zajęcia warsztatowe z fotografii prowadził Jerzy Fedorowicz. Zaprogramowane spotkania niespodziewanie przekształciły się w systematyczną działalność klubową, odbywającą się w prywatnej pracowni Jerzego Fedorowicza.
- Inicjatywą, która przyczyniła się do powstania projektu „Artystyczne ścieżki” był konkurs na innowacyjne zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży na ten rok szklony zorganizowany przez Urząd Miejski. A sam pomysł programu wynikł właściwie z inicjatywy młodzieży, ponieważ młodzi ludzie zasygnalizowali, iż potrzebują także zajęć artystycznych. Projekt miał zaznaczyć, że poza nauką szkolną uczniowie interesują się różnymi dziedzinami sztuki. Projekt został podzielony na cztery moduły: oprócz „Drogowskazów fotograficzny”, również zajęcia związane z doświadczeniami teatralnymi, działalnością plastyczną i warsztat twórczego myślenia, rozwoju twórczości. „Drogowskazy fotograficzne”, czyli moduł, który ukończyli autorzy dzisiejszej wystawy zajmował jedynie 10 godzin, więc można powiedzieć, że ci młodzi artyści to ludzie, którzy oprócz zainteresowania i talentu mają dużo samozaparcia i potrzebę samodoskonalenia. Ta wystawa to właściwie efekt ich dalszej pracy poza projektem – powiedziała Bożena Bogojło autorka projektu „Artystyczne ścieżki”.
Marcin Czaban
Prezentowana wystawa „Drogi poszukiwań” to efekt spotkań i indywidualnych działań pięciu młodych autorów, uczniów białostockich szkół, którzy w ciekawy sposób fotografują otaczającą nas rzeczywistość.
Oto charakterystyka autorów wystawy:
DAMIAN JAN BORECKI – to portrecista i publicysta uprawiający dobry fotoreportaż. Jest uczniem XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Wkrótce pierwszy życiowy egzamin – matura. Fotografią zainteresował go ojciec – Robert. Najchętniej fotografuje portret, z dobrym skutkiem uprawia reportaż. Od czasu do czasu zdjęcia swoje publikuje w lokalnej prasie. Jest stałym współpracownikiem Miejskiego Portalu Internetowego w Białymstoku jako fotoreporter. Uprawia fotografię tradycyjną i cyfrową. Ostatnio zafascynował się fotografią czarno-białą. Do grupy twórczej przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku trafił podczas warsztatów artystycznych realizowanych w ramach programu „Artystyczne ścieżki…”
MARCIN CZABAN – pejzażysta, pokazujący piękno naszego regionu. Marcin został stypendystą marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej w 2006 roku. Urodzony 1 stycznia 1989 roku, obecnie uczeń I klasy III LO w Białymstoku. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych.. Jest miłośnikiem przyrody. Fotografią natury zajmuje się od 10 roku życia, uwieczniając piękno miejsc ze swego otoczenia. Nie brakuje ich w regionie, w którym się wychował-to właśnie Podlasie jest prawdziwym, zielonym rajem obecnym na jego zdjęciach. Pierwsze fotografie wykonał Zorką i Zenithem. Obecnie używa dwóch modeli Nikona: F65 i COOLPIX 8700. Jego marzeniem jest Nikon D200. Podstaw fotografii uczył się poczynając od obsługi aparatu, kompozycji zdjęć, aż po dostrzeganie istoty rzeczy. Następnym krokiem było studiowanie prac m. in.: Wiktora Wołkowa i Jerzego Fedorowicza. W tym czasie odkrył niezwykłe możliwości rysowania światłem. Bardzo cenne były zajęcia w pracowni mistrza Henryka Rogozińskiego. Wszystkie umiejętności w dalszym ciągu doskonali, bowiem jak sam twierdzi: "Fotografii nie da się nauczyć na pamięć - trzeba ją czuć w sobie, codziennie, na każdym kroku."
Michał Powichrowski
PAWEŁ DUDKO – w jego pracach widać głęboką wrażliwość i kreowanie własnych wizji. Mówi o sobie: "Moje spotkanie ze sztuką miało miejsce we wczesnym dzieciństwie, kiedy w przypływie szaleńczego uniesienia doszczętnie pogryzłem i spożyłem woskową kredkę koloru białego, która nota bene okazała się wyjątkowo niesmaczna. W szkole podstawowej uczęszczałem pilnie na lekcje plastyki, a także na koło plastyczne. 15. maja 1999 r., ku memu zdumieniu przyznano mi wyróżnienie w XXIII edycji konkursu "Krajobraz Polski" organizowanego przez białostocki MDK. W czasach szkoły gimnazjalnej przyszło mi się zetknąć z fotomontażem i grafiką komputerową, co zaowocowało zdobyciem nagrody w konkursie "Podlasie - Nasze dziedzictwo". Czasy liceum to zwrot w stronę fotografii i kontynuacja zapędów graficznych. Udział w II etapie I edycji konkursu "Oblicza ziemi", a także nagroda w konkursie "Grafkom 2006" oraz liczne nagrody w mniej prestiżowych imprezach. Obecnie staram się kierować swój rozwój w stronę szeroko pojętej sztuki."
Paweł Dudko
MICHAŁ POWICHROWSKI –to autor poszukujący wrażeń estetycznych w kompozycji; w jego zdjęciach forma dominuje nad treścią. Michał jest uczniem I klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Pierwszy czynny kontakt z fotografią miał w szkole podstawowej. Fotografuje architekturę i miejski pejzaż. W jego obrazach forma dominuje nad treścią, lecz pozostaje z nią w ścisłym związku. Inne „zboczenia”: informatyka (Internet), cyfrowe przetwarzanie fotografii, grafika komputerowa. Ostatnio fascynacja fotografią klasyczną – czarno-białą. Do grupy trafił w ramach real
Michał Puczko
MICHAŁ PUCZKO – jego zainteresowania to pejzaż miejski i zabiegany a czasem zagubiony człowiek. Michał uczy się w I klasie III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Pasjonat elektrycznej gitary, a w ostatnim czasie doszła do tego fotografia. Odkurzył zapomnianego, poczciwego Zenitha i fotografuje ludzi, miejski pejzaż oraz różnorodne formy. Jest zafascynowany klasyczną fotografią, której ma zamiar bez reszty poświęcić się. W grupie znalazł się, ponieważ wszedł na programowe „Artystyczne ścieżki…” i jak dotąd trwa na nich.
Retransmisja z otwarcia wystawy - zobacz